Medycyna estetyczna DerClinic

Umów wizytę

Kliknij i umów wizytę

Znak wodny Derclinic
Znak wodny Derclinic
Nowe trendy w zabiegach wolumetrycznych

Nowe trendy w zabiegach wolumetrycznych

poniedziałek 30.01.2023

Wolumetria twarzy to zabieg modelowanie i rzeźbienia twarzy bez użycia skalpela, pozwalający uzyskać efekty młodszej twarzy oraz przywrócić jej prawidłowe proporcje. Technika, którą wybieram jest zawsze wypadkową mojego poczucia estetyki, doświadczenia, budowy anatomicznej okolicy, zastosowanego dotychczas leczenia oraz oczekiwań pacjenta.

W trakcie procesu starzenia znacznie zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w skórze. Liczne badania stwierdzają stopniową, związaną z wiekiem redukcję całkowitej zawartości glikozaminoglikanów. Zapoczątkowanie tego procesu obserwuje się już w wieku 25 lat. Od 25 do 50 roku życia ilość kwasu hialuronowego (HA) zmniejsza się aż o 50%. Zmniejszenie jego ilości powoduje spadek wiązania wody, a w rezultacie kurczenie się istoty podstawowej tkanki. Procesy te mogą być prawdopodobnie przyczyną pomarszczenia i wysuszenia starzejącej się skóry, pogorszenia jej elastyczności oraz zmniejszenia objętości.

Obecnie co raz częściej termin wolumetria kojarzy się negatywnie nie tylko jako wypełnienie, ale wręcz napychanie policzków czy brody kwasem hialuronowym. Poprzez krążące niepochlebne  opinie, zarówno w social mediach jak i wśród pacjentek zabieg ten zaczyna mieć złą sławę. Dlaczego wolumetria twarzy zaczyna być tak  negatywnie odbierana? Myślę, że kojarzona jest ze sztucznością, lub uzależnieniem od zabiegów medycyny estetycznej. Powszechna jest opinia, że wolumetrię można wykonywać tylko kwasem hialuronowym w dużej ilości, a efekty u każdej osoby są takie same, najczęściej odbierane jako karykaturalne i sztuczne. Jest to nie prawda, a wybranie odpowiedniego lekarza sprawi, że efekty końcowe mogą być naprawdę perfekcyjnie naturalne.

Czym więc jest zabieg Wolumetria?

Termin „Wolumen”  bezpośrednio oznacza „objętość”, więc zabieg wolumetryczny znaczy wprost – dodaniem objętości tkankom. Medycyna estetyczna  ma za zadanie działać w trzech głównych obszarach: korygowania defektów, upiększania i odmładzania. Zatem zabiegi wolumetryczne idealnie mogą spełnić każdą z tych funkcji m.in.:

  • działać jako profilaktyka przeciwstarzeniowa niwelując utratę ubytków tkanek przez wypełnianie,
  • przywracać młodsze proporcje twarzy uzyskując efekt „trójkąta młodości”,
  • korygować defekty, blizny czy asymetrię twarzy.

Niezależnie od tego, czym jest termin wolumetria i  do czego użyjemy zabiegu wolumetrycznego, to najważniejszą kwestią jest, aby wyszło naturalnie i ładnie. Wiedza, poczucie estetyki i odpowiednie umiejętności to klucz do uzyskania sukcesu.

Wolumetria twarzy – czy zabieg ten jest odpowiedni dla każdego?

Czysto teoretycznie tak, pod warunkiem, że… jest rzeczywiście taka potrzeba. Nie ma określonej wyraźnej granicy wiekowej, chociaż najczęściej zabieg ten stosowany jest u osób starszych, u których widoczne są spore ubytki tkanki wymagające uzupełnienia.Osobiście preferuję naturalny wygląd i stosuję medycynę estetyczną w której często mniej znaczy więcej, Przyjmuje również nawet 25-letnie pacjentki, jeśli faktycznie wymagają drobnej korekty wolumetrycznej.

Techniki wykorzystywane w zabiegach wolumetrycznych

W zabiegach wolumetrycznych najczęściej stosowane są preparaty kwasu hialuronowego, ale możliwe jest zastosowanie innych wypełniaczy, mających również właściwości stymulujące skórę do przyspieszonej regeneracji np. Polikaprolaktonu, kwasu polimlekowego czy hydroksyapatytu wapnia. Altrenatywą może być również przeszczep własnego tłuszczu – lipotransfer.

Polikaprolakton jest substancją o działaniu silnie stymulującym kolagenogenezę. Z istotnych różnic efekty zabiegowe polegające na stymulacji utrzymują się do 4 lat i widoczna jest znaczna poprawa jakości kondycji skóry. Możliwe jest zastosowanie tego preparatu w większości wskazań do stosowania kwasu hialuronowego, jak również w rewitalizacji dłoni.

Kolejną alternatywa dla kwasu hialuronowego jest kwas polimlekowy- również substancja o działaniu silnie stymulującym. Poprzez pobudzenie fibroblastów wymusza na skórze produkcję kolagenu i elastyny nadając jej jędrność i witalność.

Pierwsze efekty można zaobserwować po 6 tygodniach. Kwas polimlekowy jest produktem bezpiecznym, stosowanym w medycynie od końca XX wieku. 

Stosuje się go również w rewitalizacji ciała. Podany w większej ilości stanowi alternatywę dla implantu pośladków, poprawia  wygląd w utracie jędrności skóry ramion „pelikanów” czy widoczności cellulitu.

Lipotransfer to metoda bazująca na wykorzystaniu tłuszczu własnego pacjenta. Dzięki niej możemy pobrać go z miejsca, w którym mamy go nadmiar i wykorzystać w innym obszarze, który wymaga wypełniania ubytków tkankowych i redukcji oznak starzenia. Przeprowadzony w taki sposób przeszczep tłuszczu jest w pełni autologiczny, a co za tym idzie bezpieczny.

Myślę, że najważniejszą rzeczą w medycynie estetycznej jest konsultacje poprzedzająca zabieg i poznanie oczekiwań pacjenta. Efekt jest siłą wypadkową doświadczenia lekarza, jego poczucia estetyki i anatomii pacjenta.

Tagi: kwas hialuronowy modelowanie twarzy Wolumetria twarzy