Rodzaje promieniowania słonecznego i jego wpływ na skórę
czwartek 20.04.2023
Rodzaje promieniowania słonecznego
Promieniowanie słoneczne to złożony zbiór fal elektromagnetycznych, które docierają do powierzchni Ziemi. Wśród nich znajduje się m.in. promieniowanie ultrafioletowe (UV), które ma szczególne znaczenie dla naszego zdrowia i wpływa na stan naszej skóry. Promieniowanie UV dzieli się na trzy główne pasma:
- UVA o długości 320–400 nm
- UVB o długości 280–320 nm
- UVC o długości 200–280 nm
Chociaż promieniowanie UVC jest całkowicie pochłaniane przez atmosferę, to UVA i UVB docierają do powierzchni Ziemi, mając różnorodne skutki na naszą skórę.
Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego i przenika przez chmury oraz szyby okienne, przez co jesteśmy na nie narażeni również w domu. Fala tej długości wnika głęboko i może dotrzeć nawet do komórek skóry właściwej. Promieniowanie UVA przyczynia się do procesu zwanego fotostarzeniem, wpływając na tworzenie wolnych rodników. Dodatkowo, może powodować reakcje fotoalergiczne oraz sprzyjać powstawaniu nowotworów skóry.
Promieniowanie UVB dociera do powierzchni Ziemi tylko w 5%. Jest bardziej energetyczne niż UVA, co sprawia, że może powodować oparzenia słoneczne oraz pigmentację, tworząc opaleniznę. Ze względu na jego intensywne działanie, powinno się unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce w szczególnie nasłonecznione godziny.
Wpływ promieniowania na skórę
Wpływ promieniowania UV na skórę może być zróżnicowany. Promieniowanie UVA wpływa na proces starzenia się skóry, stymulując powstawanie wolnych rodników, modyfikując DNA komórek skóry oraz niszcząc nici kolagenu i elastyny. W rezultacie, skóra staje się przesuszona, matowa i traci jędrność, a także może wystąpić zaburzenie w ukrwieniu skóry oraz powstawanie zmarszczek. Promieniowanie UVB natomiast wywołuje rumień i oparzenia słoneczne, uszkadzając DNA komórkowe i inicjując stres oksydacyjny. Jest to czynnik odpowiedzialny za powstawanie łagodnych i złośliwych nowotworów skóry. W miastach o dużym natężeniu ruchu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, pod wpływem promieniowania UV powstają tzw. fotochemiczne zanieczyszczenia powietrza, które dodatkowo pogarszają stan naszego zdrowia i skóry.
Jak chronić skórę przed promieniowaniem?
Aby chronić się przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego, warto zastosować kilka zasad. Po pierwsze, unikać ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 10 a 16, kiedy promieniowanie UVB jest najintensywniejsze. W tym czasie warto pozostać w cieniu, w miarę możliwości. Po drugie, używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum, chroniących zarówno przed UVA, jak i UVB, z wysokim współczynnikiem ochrony (SPF). Nawet w chmurkowe dni gdyż promieniowanie UVA przenika przez chmury. Ponadto, warto pamiętać o właściwym nawilżaniu i pielęgnacji skóry, aby przeciwdziałać jej starzeniu się oraz regenerować uszkodzenia spowodowane promieniowaniem słonecznym. Stosowanie kosmetyków z antyoksydantami, czyli składnikami wzmacniającymi struktury naszej skóry, usuwając powstające wolne rodniki. Wśród antyoksydantów stosowanych w kosmetykach możemy wyróżnić ksantohumol, witaminę C, E, kwas traneksamowy czy retinol, który w odpowiednim stężeniu dla skóry może przyczynić się do zmniejszenia wpływu promieniowania. Warto również pamiętać o zdrowej diecie bogatej w antyoksydanty, które wspierają naturalne mechanizmy ochronne organizmu.
Podsumowanie
W związku z coraz większym natężeniem promieniowania słonecznego, konieczne jest zwrócenie większej uwagi na ochronę naszej skóry oraz zdrowia. Regularne kontrolowanie znamion oraz badań dermatologicznych pomaga w wykryciu ewentualnych zmian nowotworowych na wczesnym etapie, co zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Dbanie o skórę i odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV jest kluczowa dla zachowania zdrowia i młodości na długie lata.
Zobacz zabiegi
Tagi: