Medycyna estetyczna DerClinic

Umów wizytę

Kliknij i umów wizytę

Znak wodny Derclinic
Znak wodny Derclinic

Sucha skóra u mężczyzn

Suchość skóry to stan, w którym skóra staje się sucha, napięta i może się łuszczyć. Wśród przyczyn tego problemu można wyróżnić wiele czynników, w tym:

  • Brak wilgoci – skóra może stać się sucha, gdy nie jest odpowiednio nawilżana. To może być spowodowane suszą, niską wilgotnością wewnątrz pomieszczeń, klimatyzacją, nadmierną ekspozycją na słońce, wiatr lub zimno.
  • Dieta- spożywanie niewystarczającej ilości wody powoduje odwodnienie skóry, które może przejawiać się nadmierną jej suchością.
  • Starzenie się – skóra starszych ludzi może stać się sucha, ponieważ naturalne oleje w skórze zmniejszają się wraz z wiekiem.
  • Nadmierne korzystanie z kosmetyków lub mydła – mycie skóry zbyt często, używanie mydła o silnym działaniu detergentowym lub stosowanie innych kosmetyków, które usuwają naturalne oleje z powierzchni skóry, może prowadzić do wysuszenia skóry.
  • Choroby skóry – niektóre problemy zdrowotne, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry lub łuszczycowe zapalenie skóry, mogą powodować suchą skórę.
  • Genetyka – osoby z historią rodzinną suchej skóry są bardziej narażone na ten problem.

Mężczyźni są bardziej podatni na suchość skóry na twarzy, na szyi oraz na dłoniach, szczególnie gdy mają tendencję do częstego mycia rąk, a także narażają swoją skórę na działanie szkodliwych czynników, takich jak wiatr, mróz, słońce czy dym papierosowy. Suchość skóry u mężczyzn może manifestować się różnymi objawami, takimi jak szorstkość, swędzenie, łuszczenie, pieczenie czy zaczerwienienie. Aby zapobiegać i leczyć suchość skóry, mężczyźni powinni stosować nawilżające kremy, unikać długich, gorących kąpieli, używać łagodnych środków myjących oraz chronić swoją skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV. W przypadku cięższych objawów suchej skóry warto skonsultować się z dermatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie.